NEFARMAKOLOŠKI TRETMAN DEMENCIJA
Neki simptomi demencije i problemi sa ponašanjem se u početku mogu tretirati nefarmakološkim pristupom koji uključuje:
Kognitivno bihejvioralnu terapiju – koja može pomoći u početku sa prihvatanjem dijagnoze, u planiranju i u tretmanu depresije u početnoj fazi demencije.
Psihoterapija i psihološke edukativne mjere – mogu pomoći njegovateljima, kao i svima u porodici kako da se ponašaju u njezi oboljelog, kako bi sačuvali svoje mentalno i sveopšte zdravlje.
Kontrola ponašanja – može biti korisna u definisanju ponašanja koja se teško kontrolišu kod osoba sa demencijom, te kako se nositi sa takvim ponašanjem. Takva ponašanja uključuju lutanje, agitaciju i ponavljanje pitanja.

Modifikacija životne sredine – prilagođavanje životne sredine oboljelima. Idealno okruženje za oboljele od demencije mora biti mirno, sigurno, poznato i konstantno. Okupacioni terapeut vam može pokazati kako da učinite svoj dom sigurnijim i naučiti vas kako da se nosite sa promijenjenim ponašanjem oboljelog. Tako možete spriječiti nesreće, poput padova.
Grupe za podršku oboljelima od demencije – mogu pomoći u razvijanju korisne mreže pomoći i upoznavanje oboljelih i njegovatelja gdje i kome se mogu obratiti za pomoć.
Vježbanje memorije – u ranoj fazi oboljelima može pomoći da poboljšaju svoje kognitivne funkcije i samostalnost.
Alternativne terapije – lagane masaže ili aromaterapija, terapija muzikom i plesom, terapijske životinje i sl.